Obchodů v rámci EU se týkají především tyto změny:

  • změny v zasílání zboží (prodej zboží na dálku) do jiných členských států (e-shopy)
  • rozšíření stávajícího systému Mini-One-Stop-Shopu (MOSS) pro přiznávání a placení daně u některých služeb (typicky elektronicky poskytované služby) o možnost přiznávání a placení daně při prodeji zboží na dálku a také o možnost přiznávání některých dalších služeb; rozšířený systém je nazýván One-Stop-Shopem(OSS)

Pokud CZ prodávající odesílá své zboží z ČR spotřebiteli do jiného členského státu, tak je třeba pro účely DPH určit místo plnění – pokud je toto místo v ČR, tak prodávající uplatní českou DPH (pokud je plátcem; pokud plátcem není, tak by prodej započetl do obratu rozhodného pro registraci k DPH v ČR). Pokud je místo plnění v jiném členském státě, tak je nutné jej zatížit DPH tohoto jiného členského státu – při zasílání na Slovensko slovenskou DPH, při zasílání do Německa německou DPH atd.

Místo plnění se v tomto případě stanovuje podle pravidla pro místo plnění při zasílání zboží, nově bude označeno jako místo plnění při prodeji na dálku. Obecně platí a bude platit nadále, že za místo plnění se v tomto případě považuje místo ukončení přepravy – obecně se tedy zaslání zboží do jiného členského státu spotřebiteli má zatěžovat DPH toho státu, do kterého je zboží zasláno. Z tohoto pravidla však je a bude i nadále výjimka stanovující, že místo plnění je ve státě odeslání zboží (při odeslání z ČR je tedy v ČR) – tato výjimka však bude od 1.7.2021 podstatně užší a mnohem častěji tak bude nutné uplatňovat DPH jiného členského státu.

Výjimku, kdy lze za místo plnění při zasílání zboží (prodeji na dálku) považovat stát odeslání zboží, upravují v návaznosti na Směrnici o DPH (dosud se jedná o čl. 34) předpisy jednotlivých členských států analogicky s § 8 našeho zákona o DPH – např. výše zmíněný § 14 slovenského zákona o DPH dosud (do 30.6.2021) stanovuje limit 35 000 EUR za kalendářní rok. V souladu s čl. 34 směrnice však mohou mít členské státy (např. Německo) vyšší limit, a to 100 000 EUR. Tento limit (prahová hodnota) se od 1.7.2021 zásadně snižuje na 10 000 EUR za kalendářní rok (čl. 59c zavedený směrnicí 2017/2455), navíc se nově nepočítá po jednotlivých členských státech, ale souhrnně za všechny členské státy dohromady a to i v součtu s hodnotou služeb poskytovaných osobám nepovinným k dani.

Zásadní změny čekají od 1.7.2021 tzv. internetová tržiště, a to zejména ve vztahu k dovozu zboží; tato internetová tržiště budou muset nově od 1.7.2021 vést poměrně podrobnou záznamní povinnost i obchodech uskutečněných v rámci EU.

Kategorie: DPH

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.